сряда, 13 юни 2012 г.

Полша и Русия завършиха наравно и запазиха интригата в Група А

Полша и Русия сътвориха изключително динамичен мач в група "А" на Евро 2012, който завърши без победител при резултат 1:1. "Сборная" първа откри резултата към края на първата част, но след почивката домакините успяха да стигнат до ценната точка.
Докато наставникът на руснаците Дик Адвокаат очаквано не изневери на състава си от първия мач, то колегата му Франтишек Жмуда прибегна до 2 промени.
Първата от тях бе принудителна и свързана с вратарския пост. Пжемислав Титон замени наказния Войчех Шчесни, който си изкара директен червен картон при равенството с Гърция на старта на Евро 2012. Другата бе присъствието на Дариуш Дудка сред титулярите, който замени Мачей Рибус.
Иначе защитната линия на „дружнина полска“ остана непроменена – Пишчек и Бьониш стартираха като крайни защитници, докато Марчин Василевский и Дамиен Перкис играха в центъра.
Атаката на домакините водеше голямата звезда Роберт Левандовски, който бе активно подпомаган по крилата от Блашчиковски и Обраняк.
Адвокаат от своя страна отново се довери на Малафеев под рамката, а пред него стартираха Березуцки, Игнашевич, Анюков и Жирков. В сърцето на халфовата линия оперираха Константин Зирянов, Игор Денисов и Роман Широков, докато по фланговете атакуваха Аршавин и Дзагоев. Адвокаат изпълни обещанието, което даде след първия мач срещу Чехия, и в предни позицци отново заложи на Кержаков.
Първата опасност на Националния стадион във Варшава дойде след пряк свободен удар и бе в полза на домакините. Блашчиковски центрира, няколко играча от двата тима се разминаха с топката. Бьониш успя да я отиграе с крак, но Малафеев спаси, а след това Березуцки изчисти.
В 12-ата минута Кержаков отново бе изведен добре срещу Титон, но в последния момент Дамиен Перкис изби кълбото от краката му. След като се изправи, нападателят претендираше за дузпа, но защитникът на Полша игра чисто.
Само 6 минути по-късно стадионът изригна, след като с няколко бързи подавания поляците разкъсаха руската отбрана, като Левандовски намери Еуген Полански. Последният с лекота прати топката в долния десен ъгъл на Малафеев, но страничният рефер бе отсъдил засада.
В 23-ата минута "дружина полска" проведе поредна скоростна акция. С пасове на едно докосване топката бе поднесена на Муравски отдясно, който центрира ниско, но Левандовски се размина. След това Обраняк имаше шанс да стреля, но защитник изби кълбото извън наказателното поле.
Русия се възползва по най-добрия начин от щурма на домакините и поведе надомакините от Полша след статично положение. В 37-ата минута Марчин Василиевски повали Юрий Жирков в близост до ъгъла на наказателното поле. Аршавин завъртя топката, а непокритият Дзагоев отново се превърна в герой за своя тим, след като препарира Титон с изстрел в долния ляв ъгъл.
В самия край на първата част бърза контраатака на Русия премина през Кержаков по лявото крило. Играчът на Зенит центрира към Дзагоев, който бе ударен с лакът в гърба от Себастиен Бьониш, но Волфганг Щарк остана безмълвен
Няколоко минути след почивката играчите на Жмуда можеха да се върнат обратно в мача. Жирков загуби леко от Полански в центъра, халфът пробяга 30-ина метра с топка в крака и пусна вдясно към Блашчиковски. Капитанът опита да подаде към Левандовски, който дебнеше зад точката на дузпата, но Березуцки подложи крак и пресече паса.
Натискът на Полша най-сетне даде резултат и в 57-ата минута играчите на Жмуда изравниха резултата. Пишчек намери по перфектен начин Якуб Блашчиковски на границата на наказателното поле, а халфът с безкомпромисен удар в горния десен ъгъл на Малафеев попари руснаците.
В 68-ата Кержаков и Дзагоев направиха хубаво двойно подаване, което изведе последния на добра позиция в наказателното поле, но изстрелът му бе твърде слаб и стана лесна плячка за вратаря.
Поляците отговориха с бърза контраатака само минута по-късно. В заключителната й фаза след серия от рикошети Полански се оказа сам в наказателното поле и от остър ъгъл стреля право в левия крак на Малафеев.
Двата отбора продължиха да атакуват до самия край, но в последните 15-ина минути на срещата действията се задържаха предимно в централната зона на терена.
Равенството запази лидерското място на Русия в групата с 4 точки, а Полша с 2 заема третата позиция. Пред домакините излезе тимът на Чехия, който по-рано днес победи Гърция с 2:1.
ПОЛША – РУСИЯ
Полша: 22. Титон; 2. Бьониш, 13. Василиевский, 15. Перкис, 20. Пишчек; 5. Дудка (18. Миержевский - 73'), 7. Полански, 10. Обраняк (23. Брожек - 92'), 11. Муравски, 16. Блашчиковски (к); 9. Левандовски.
Русия: 16. Малафеев; 2. Анюков, 4. Игнашевич, 12. Березуцки, 5. Жирков; 6. Широков, 7. Денисов, 8. Зирянов, 17. Дзагоев (9. Измайлов - 79'), 10. Аршавин (к); 11. Кержаков (14. Павлюченко - 69').
Стадион: Национален стадион (Варшава, Полша)
Рефер: Волфганг Щарк (Германия)